Aliancia
Aliancia pre otvorené vzdelávanie na Slovensku združuje progresívne zmýšľajúcich jednotlivcov a organizácie, ktorí sa hlásia k princípom otvoreného vzdelávania. Ide o neformálne zoskupenie fyzických a právnických osôb (bez samostatnej právnej formy), ktoré funguje pri združení Creative Commons Slovensko, zastrešené Právnickou fakultou Trnavskej Univerzity.
Členstvo v aliancii je bezplatné. Cieľom aliancie je byť komunikačnou platformou pre tému otvoreného vzdelávania na Slovensku a byť hlasom, ktorý tému otvoreného vzdelávania prináša do verejného priestoru.
Kto je členom Aliancie?
- Creative Commons Slovensko
- Switzerlab, s.r.o.
- Wikimedia Slovenská republika
- Michal Matúšov
- Michal Kaderka
- Roman Baranovič
- Andrej Stančík
- Martin Šechný
- Skarlet Ondrejčáková
- Elena Ridzoňová
- Viktória Dolinská
- Ivan Kadlečík
Ako sa stať členom?
Členom Aliancie sa môžete stať vyplnením nasledovnej prihlášky. Môžete si zvoliť, či chcete svoje meno zverejniť alebo nie. Budeme radi, ak ostaneme v kontakte.
K čomu sa členovia aliancie hlásia?
Členovia Aliancie sa hlásia k nasledovným myšlienkam:
- Záleží nám, aby kvalitné vzdelanie bolo dostupné všetkým a všade. Preto podporujeme otvorené vzdelávanie, ktoré zahŕňa otvorené vzdelávacie zdroje (angl. Open Educational Resources, OER) a otvorený prístup (angl. Open Access).
- Otvorené vzdelávacie zdroje sú významným prostriedkom pri vytváraní vzdelanostnej spoločnosti, ktorej súčasťou je široká dostupnosť informácií a možností vzdelávania.
- Dôležitým nástrojom pri vytváraní a opakovanom používaní vzdelávacích zdrojov sú verejné licencie, z ktorých najznámejšie sú licencie Creative Commons (pre šírenie autorských diel, predmetov chránených právami súvisiacimi s autorským právom a databáz) a GNU GPL alebo MIT (obe pre počítačové programy).
- Verejné licencie sú plne v súlade s moderným autorským právom a slúžia ako autorom, ktorí môžu lepšie rozhodovať o použití svojich diel, tak aj širokej verejnosti v prístupe k novým zdrojom bez porušovania autorského práva.
- Vďaka verejným licenciám a otvoreným vzdelávacím zdrojom sa môžu učitelia, žiaci, študenti, školy ale aj podnikateľské subjekty, neziskové organizácie a štátne inštitúcie podieľať na využívaní a šírení otvorených vzdelávacích zdrojov. Z tohto dôvodu podporujeme, aby maximum nových vzdelávacích zdrojov bolo otvorených.
- Otvorené vzdelávacie zdroje umožňujú učiteľom prispôsobiť si materiál pre potreby výuky a v prípade potreby ho aktualizovať, oživiť či vylepšiť. Na základe skúseností možno potom žiakov učiť, ako majú sami pracovať s digitálnym obsahom a správne citovať rôzne zdroje.
- Štúdium nemá končiť školskou dochádzkou. Vzdelávacie zdroje z prostredia vysokých škôl sú skvelým nástrojom pre celoživotné vzdelávanie, tréningy vo firmách či školenia v treťom sektore. Odborný rast zamestnancov, globálna konkurencieschopnosť aj ekonomický rast začínajú vzdelaním. Moderné aktuálne materiály a lepší prístup k nim umožňujú ľuďom, aby neustále zlepšovali svoje vedomosti.
- Otvorené vzdelávacie zdroje umožňujú využiť potenciál digitálnych technológií vrátane internetu a bez prekážok sprístupniť najnovšie informácie všetkým záujemcom. Podporujeme využívanie špičkových zdrojov zo zahraničia, ich preklad, zdieľanie a ďalšie šírenie.
- Záleží nám, aby veda fungovala efektívne a posúvala spoločnosť vpred. Prostredníctvom prístupu k vedeckým publikáciám a výsledkom výskumu môžeme podporiť ďalšie bádanie, z ktorého môže profitovať celá spoločnosť.
- Podobne ako pri otvorených dátach by verejnosť mala mať právo na opakované použitie vzdelávacích materiálov, ktorých vytvorenie bolo verejne financované, a to na akékoľvek účely. Tieto materiály prispievajú k efektívnemu využitiu nákladov z dôvodu širšieho sprístupnenia materiálu.
- Otvorené dáta, otvorený softvér a otvorenosť všeobecne sú vo vzdelávaní a vo výskume vítané, pretože podporujú spoluprácu, učenie a neustále zlepšovanie. Aj táto oblasť je súčasťou otvoreného vzdelávania.
- Otvorené vzdelávanie je moderné vzdelávanie. Preto sa hlásime k Aliancii pre otvorené vzdelávanie na Slovensku.